Dzisiaj jest: czwartek, 17 marca 2022
Imieniny: Reginy, Patryka, Zdyszka
Drukuj

Publikacje o regionie

. Album „Świętemu Janowi Pawłowi II bliski był Lubaczów”

01-06-2017, Powiatowe Centrum Kultury

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w dniach 2-3 czerwca 1991 roku,  to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ziemi lubaczowskiej, jak i w dziejach całego Kościoła na terytorium archidiecezji lwowskiej w części polskiej, w tzw. „archidiecezji w Lubaczowie". Szczegółowego opisania tej pamiętnej wizyty, a także okoliczności, które doprowadziły do odwiedzenia Lubaczowa przez św. Jana Pawła II podczas jego IV pielgrzymki do Ojczyzny, jak i jej owoców, podjął się nasz rodzimy regionalista, historyk i dziennikarz  Adam Łazar.  Tak powstał najnowszy album „Świętemu Janowi Pawłowi II bliski był Lubaczów”.

 

Jak tłumaczy w albumie sam autor: "Publikacja zawiera wybrane fragmenty z życia tzw. Archideicezji w Lubaczowie, które ukazują bezpośrednie lub pośrednie związki kard. Karola Wojtyły- papieża Jana Pawła II z miastem i tą najmnijeszą archidiecezją w Polsce. Udowadniają, że tu na kresach Rzeczpospolitej, miały miejsce ważne wydarzenia z życia Kościoła (...)".

 

Wstęp do publikacji napisał bp Marian Rojek- biskup Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej oraz starosta lubaczowski Józef Michalik. Album zredagowali: Mariusz Frant, Krzysztof Stępień, Stanisław Piotr Makara, Janusz Mazur i ks. kan. Andrzej Stopyra.

 

Wydana w twardej oprawie 191-stronnicowa publikacja jest bogato ilustowana fotografiami ze zbiorów osób prywatnych,a także archiwalnymi zdjęciami, pochodzącymi m.in. od ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas- Bandrowskiego w Lubaczowie, Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie i osób prywatnych.  Realizację wydawniczą albumu zleciło Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej.

 

Wydanie albumu dofinansowano  z budżetu Województwa Podkarpackiego,Samorządu Powiatu Lubaczowskiego oraz Budżetu Miasta Lubaczowa.

 

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna