Dzisiaj jest: czwartek, 17 marca 2022
Imieniny: Reginy, Patryka, Zdyszka
Drukuj

Aktualności

. Uczniowie z Horyńca najlepsi w "Herodach 2018"

29-01-2018, Powiatowe Centrum Kultury

28 stycznia w Miejskim Domu Kultury już 10 raz w widowiskach herodowych zaprezentowały się grupy dzieci i młodzieży z całego powiatu lubaczowskiego. Był to X Przegląd Zespołów Kolędniczych "Herody", organizowany pod hasłem "Idźcie i głoście".

Przegląd zainicjowało 10 lat temu Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, działające przy Konkatedrze Lubaczowskiej. Konkurs miał dawać dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym okazję do  kultywowania zachowanych ludowych tradycji widowisk herodowych i zachęcać do tworzenia nowych  - inspirowanych wspomnieniami dziadków i pradziadków.

 

W tym roku do przeglądu zgłosiło się 6 grup: Teatrzyk Dziecięcy "Przyjaciele" z Opaki, grupa ze Szkoły Podtawowej w Horyńcu ( kl. 0-4), grupa ze Szkoły Podtawowej w Horyńcu ( młodzieżowa), "Teatr Młodych" z Załuża, grupa "Biedroneczki" z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Krowicy Samej oraz Teatrzyk "Wesoła Gromadka" z Oleszyc.

 

Oceniało ich jury w składzie: Grażyna Bielec- instruktorka MDK w Lubaczowie, Janusz Mazur- kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Marek Majcher- nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim tekst scenariusza, wykonanie pastorałek i kolęd winszujących, oryginalność i pomysłowość prezentacji, ich zgodność z tradycją, a także wykorzystane rekwizyty i przebrania.

 

Główną nagrodę (500 zł, ufundowane przez Starostę Lubaczowskiego)  jurorzy przyznali młodzieżowej grupie ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju, która przedstawiła widowisko pt. "Herody", będące adaptacją tekstów regionalnych. Grupa pracowała pod kierunkiem Agaty Nesterak.

 

Drugie miejsce i 300 zł otrzymał "Teatr Młodych" z Załuża,a trzecie oraz nagrodę 200 zł- Teatrzyk "Wesoła Gromadka" z Oleszyc.

 

Pozostałe zespoły nagrodzono wyróżnieniami, a wszystkie grupy otrzmały dodatkowo kosze słodyczy.

 

Jury podkreśliło wysoki poziom prezentacji, ale i zachęciło uczestników do głębszych poszukiwań oryginalnych, lokalnych tekstów widowisk herodowych.

 

W przerwie Przeglądu, podczas obrad jury, widzom czas umiliło trio: Laura Magierska, Marek Magierski i Benjamin Oxley, które wystąpiło z klimatycznym koncertem polskich kolęd.

 

Organizatorem Przeglądu było Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lubaczowie oraz Parafia Konkatedralna w Lubaczowie, MDK w Lubaczowie i Fundacja Pamieć i Tożsamosć w Lubaczowie. Współorganizatorami: Urząd Miejski w Lubaczowie, Urząd Gminy w  Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

 

Fotorelacja

 

IB

 

 

 

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna