Dzisiaj jest: piątek, 18 marca 2022
Imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława
Drukuj

Aktualności

. Rolnicze świętowanie w Krowicy Samej

30-08-2016, Powiatowe Centrum Kultury

Nowe Sioło

Nowe Sioło

Czaplaki

Czaplaki

Krowica Lasowa

Krowica Lasowa

28 sierpnia rolnicy z całego powiatu lubaczowskiego wraz z gospodarzami i mieszkańcami wszystkich gmin, świętowali zakończenie tegorocznych zbiorów podczas Dożynek Powiatowych w Krowicy Samej w gminie Lubaczów. Organizatorami i gospodarzami święta byli: Starosta Lubaczowski Józef Michalik oraz Wójt Gminy Lubaczow Wiesław Kapel.

 

Święto plonów rozpoczęła msza św. na placu przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, której przewodniczył ks. Paweł Słonopas, proboszcz parafii Krowica. Homilię wygłosił ks. Andrzej Stopyra, dziekan dekanatu lubaczowskiego.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął tradycyjny obrzęd wręczenia gospodarzom dożynek daru żniwnego, w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego "Niespodzianka" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Kresy". Chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek przekazali także powiatowi starostowie dożynkowi- Maria Głuszek z Krowicy Samej i Piotr Kudyba z Nowego Brusna oraz starostowie gminni- Wiesława Furgała z Wólki Krowickiej i Michał Nowosiadło z Krowicy Hołodowskiej. Chlebem tym Starosta Józef Michalik i  Wójt Wiesław Kapel poczęstowali wszystkich uczestników święta.

 

Na dożynki przyjechał m.in.Mieczysław Kasprzak- poseł na Sejm , Andrzej Nepelski- radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, burmistrzowie i wójtowie lubaczowskich gmin, radni powiatowi na czele z przewodniczącą Rady Powiatu- Jadwigą Pałczyńską, nadkom. Grzegorz Błaszczyk- komendant  powiatowy Policji czy mł.bryg. Andrzej Garus- zast. komendanta PSP w Lubaczowie.

 

Listy gratulacyjne na ręce gospodarzy dożynek przesłali: Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart- Wojewoda Podkarpacki, Jarosław Kalinowski –Poseł do Europarlamentu Europejskiego, Anna Schmidt-Rodziewicz- Poseł na Sejm RP,  Władysław Kosiniak-Kamysz- Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Waldemar Pawlak- Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP, Teresa Pamuła-dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,  Jerzy Jakubiec- Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Rzeszowie  oraz Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej w Rzeszowie.

 

 

W trakcie uroczystości rolnikom  z powiatu wręczono honorowe odznaki "Zasłużony dla rolnictwa". Otrzymali je: Jan Ciećka z Woli Wielkiej, Paweł Czajkowski ze Starych Oleszyc, Małgorzata Franków z Kobylnicy Ruskiej, Józef Jędrys z Baszni Dolnej, Jan Kozłowski z Lipska, Ryszard Krawczyk z Łówczy Nowej, Krzysztof Kruk z Dachnowa, Michał Nowosiadło z Krowicy Hołodowskiej, Tomasz Patałuch z Werchraty i Bogusław Pietruch z Nowego Sioła.

 

Licznie zgromadziły się też delegacje z wieńcami dożynkowymi- przyjechało ich aż 41. Dopisały także panie z kół gospodyń wiejskich- swoje potrawy prezentowało 30 kół z całego powiatu lubaczowskiego. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie dożynkowym, a oceniało je jury w składzie:  Emilia Jakubiec – Lis – z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie i Barbara Woch – zastępca dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie. 

 

Komisja pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z Nowego Sioła-wsi, drugie wieńcowi z Czaplaków, a trzecie pracy z Krowicy Lasowej.

Jurorzy brali pod uwagę m.in. użycie jak największej ilości naturalnych materiałów, zachowanie tradycyjnych elementów w kompozycji wieńca i pomysłowość wykonania.

 

W konkursie rywalizowały także potrawy, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.  Oceniało je jury w składzie: Krzysztof Zieliński- Stowarzyszenie "Procarpatia" z Rzeszowa– członek Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarne,  Iwona Sopel – nauczyciel gastronomi w Zespole Szkół w Oleszycach i Władysław Szyk- sekretarz Starostwa Powiatowego w Lubaczowie. 

 

Największe uznanie jurorów zyskały pierogi z kaszą gryczaną z serem i maczką z gęsi, przygotowana przez KGW Bałaje (gmina Lubaczów). Drugie miejsce zajęła kaczka nadziewana z sosem chrzanowo- żurawinowym, przygotowana przez KGW Stare Oleszyce (gmina Oleszyce). Trzecia loakata przypadła KGW Lipsko (gmina Narol) za pierogi ruskie z kapustą, serem i czosnkiem w omaście. Komisja oceniała oryginalność potraw, ich smak, wygląd i estetykę prezentacji, a także wystrój stoiska.

 

Swoje prace prezentowali także artyści- rękodzielnicy ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla dzieci ( kucyki, plac zabaw czy malownie twarzy) i dorosłych, jak np. pokaz ubiania śmietany na masło.

 

Tegoroczne Święto Plonów umilały występy artystyczne: Zespołu Dziecięcego "Gwiazdki" z Krowicy Samej, Zespołu "Pogranicze" z Lubyczy Królewskiej, Kapeli "Pawlaki" z Lubaczowa, Zespołu Śpiewaczego "Niespodzianka" z Krowicy Samej, Zespołu Pieśni i Tańca "Kresy" z gminy Lubaczów  oraz grupy "Na Nowo" z Łukawca. Na zabawę taneczną zaprosił zespół "Chromatic Plus" z Lubaczowa, a w jej trakcie niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni, ufundowany przez Starostę  Lubaczowskiego.

 

 

 

 

Fotorelacja Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie

 

 

Iwona Buczko

 

 

 

 

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna