Dzisiaj jest: czwartek, 17 marca 2022
Imieniny: Reginy, Patryka, Zdyszka
Drukuj

Publikacje o regionie

. „Zabytki Ziemi Lubaczowskiej - Architektura kościelna"

31-01-2012, Krzysztof Kopaczek

       Album „Zabytki Ziemi Lubaczowskiej - Architektura kościelna" pokazuje piękno kościołów i kaplic wpisanych w krajobraz tej ziemi. Dostarcza minimum wiedzy, w jakim czasie one powstawały kto je budował i upiększał, jakim nakładem pracy i środków finansowych były budowane. Każdy czas ma swoje kościoły, budowane w określonych stylach. Te najstarsze są dziś perłami architektury. Najpiękniejsze są te „wiekowe", przesycone modlitwami, odprawionymi w nich tysiącami Mszy św. i spowiedzi, będące niemymi i widocznymi świadkami nawróceń i cudów.

       Ziemia lubaczowska, co prawda piękna i bogata, kiedy patrzymy na jej różnorodny drzewostan lasów, kwieciste łąki, szumiące łany zbóż z złocistymi kłosami, gdy wsłuchujemy się w śpiew ptaków, ale niestety nie zobaczymy w jej panoramie tych „wiekowych" kościołów budowanych w stylu romańskim czy gotyckim. Powody tego stanu rzeczy są znane. Nie ocalały wcześniejsze świątynie katolickie, w większości drewniane. Wspomnijmy te, które ostały się i są świadkami minionych czasów.

       To co pozostało z minionych lat, te zabytki trzeba chronić jak drogocenny skarb, bo one uczą nas i będą uczyć przyszłe pokolenia chlubnej i bolesnej niekiedy prawdy o narodowych dziejach. O ich pięknie, historycznej i artystycznej wartości zaświadcza ten album, który przekazujemy w Państwa ręce.

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna